U četvrtak 6. februara 2014. godine, u prostorijama Aero kluba u Beogradu, u okviru Projekta „Uporedna studija o relevantnoj praksi rodne ravnopravnosti“ održan je Okrugli sto na kome je prisustvovalo više od pedeset učesnika i učesnica. Ovaj projekat Ministarstva za rad, zapošljavanje i socijalnu politiku i Uprave za rodnu ravnopravnost podržala je Švedska agencija za međunarodnu saradnju SIDA, a izvođenje je povereno Udruženju Jednake mogućnosti.
Moderatorka Okruglog stola je bila dr Nevenka Mihajlović, državna sekretarka u Ministarstvu za rad, zapošljavanje i socijalnu politiku, koja je u pozdravnom obraćanju prikazala rad i ciljeve resornog Ministarstva na sprovođenju aktivnosti Nacionalnog akcionog plana (NAP) za implementaciju Nacionalne strategije za poboljšanje položaja žena i unapređivanje rodne ravnopravnosti i istakla važnost saradnje sa Kraljevinom Švedskom i organizacijom SIDA. Takođe je podvukla značaj ove Studije u procesu implementacije NAP-a.
Ispred Švedske ambasade skup je pozdravio gospodin Torgni Svenungson, koji je u svom izlaganju dao i kraći pregled pristupa konceptu rodne ravnopravnosti u Švedskoj sa skupom mera koje se sprovode radi unapređivanja usklađenosti poslovnog i privatnog života žena i opšte situacije u društvu. Posebno se osvrnuo na situaciju u upravnim odborima kompanija, nedovoljne zastupljenosti žena i akcija koje se sprovode da se ta situacija poboljša.
Predstavljanje ciljeva projekta, metodologije realizacije Projekta kroz istraživanja u 10 velikih privatnih i 10 velikih javnih preduzeća i preporuka koje su proistekle iz ovog istraživanja, iznela je prof. dr Nataša Gospić, predsednica Udruženja Jednake mogućnosti. Nalaze Studije i razloge koji su inicirali predlog preporuka u svojoj prezentaciji je diskutovao prof. dr Vladimir Vuletić sa Filozofskog fakulteta, član tima koji je radio na Studiji.
Izlaganje konsultantkinje u Projektu, Silvije Šereš, ilustrovano je sopstvenim primerom i setom preporuka za žene, kompanije i regulatore. Izlaganje konsultanta u Projektu Stefana Paskala, iz Europlan UK ltd, obuhvatilo je predstavljanje legislative u Velikoj Britaniji koja se odnosi na rodnu ravnopravnost, mere koje se preduzimaju, kao i situaciju i statistiku EU.
Primere dobre prakse iz naših kompanija prikazale su panelistkinje Biljana Petrović (Viktorija grupa), Jelena Dančević (EPS), Sanja Tišma (Filip Moris) i Isidora Ušendić (Telenor). Sve panelistkinje su veoma inspirativno prikazale situaciju i niz pozitivnih mera koje njihove organizacije sprovode radi poboljšanja položaja zaposlenih žena, njihovom ohrabrivanju da preuzmu više odgovornosti i merama koje imaju za cilj postizanje boljeg balansa između poslovnog i privatnog života i efikasnijeg i kvalitetnijeg rada.
Sledila je diskusija o predlogu Preporuka. U toku konstruktivne diskusije dati su konkretni predlozi za dopunu preporuka kao i podrška predlogu preporuka iz Nacrta Studije.
Nakon diskusija, moderatorka dr Mihajlović je konstatovala da je Nacrt Studije pohvaljen i prihvaćen, a da je zaključak Okruglog stola da se predložene preporuke iz Nacrta Studije dopune predlozima iz diskusije. Takođe je dr Mihajlović predložila da učesnice i učesnici, koji nisu učestvovali u diskusiji, a imaju predloge za unapređenje preporuka, svoje dopune pošalju do 10.02.2014. elektronskim putem.