Okrugli sto sa temom „Svetski samit o Informacionom društvu i rodna ravnopravnost“ održan je 17. oktobra 2003. u hotelu Hyatt uz prisustvo od 60 do 80 učesnika iz sektora vlade, operatora telekomunikacija, servis provajdera, univerziteta, međunarodnih organizacija, nevladinih organizacija i isporučilaca info-komunikacione opreme. Razlozi za organizovanje ove diskusije su:
- da se Svetski samit o Informacionom društvu (WSIS) promoviše kao događaj kojim se i zvanično započinje ulazak u Informaciono društvo,
- da lobira na podršci integracije rodne ravnopravnosti i prava žena u procesima priprema i održavanja Svetskog samita i
- da se naglasi važnost rodne ravnopravnosti u osiguravanju jednakih mogućnosti u novoj ekonomiji znanja i u nacionalnim programima za izgradnju Informacionog društva i programima promocije korišćenja informaciono-komunikacionih tehnologija.
Dr Nataša Gospić, predsednica udruženja „Jednake mogućnosti“, koja je istakla važnost održavanja Okruglog stola u pripremi Svetskog samita o Informacionom društvu i zadacima koji se odnose na poziciju rodne ravnopravnosti u tim pripremama i u ime Dr Dragoljuba Mićunovića, predsednika Skupštine Srbije i Crne Gore, koji je zbog iznenadnih poslova bio sprečen da učestvuje a koji već duži period podržava i učestvuje u aktivnostima rodne ravnopravnosti, pozdravila skup.
Dr Dragan Domazet, Ministar za nauku, tehnologiju i razvoj Republike Srbije, koji je otvarajući Okrugli sto, govorio o nacionalnoj strategiji u periodu ulaska u Informaciono društvo, kreiranju projekata za inkubatorska softverska preduzeća i mobilisanje sredstava za pomoć malim i srednjim ICT preduzećima.
Rosario Gracia-Luque, predstavnica sekretarijata Svetskog samita o Informacionom društvu – Gender Caucus, je pored izlaganja principa pripreme WSIS-a govorila o lobiranju i pregovorima koji se vode sa pojedinačnim delegatima i delegacijama da bi se rodna ravnopravnost uključila u principe Deklaracije i akcionog plana.
Nada Drobnjak, šefica kancelarije za rodnu ravnopravnost Vlade Crne Gore, iznela je napore koji su rezultovali u institucionalizaciji rodne ravnopravnosti kroz formiranje kancelarije za rodnu ravnopravnost pri vladi Crne Gore i kroz izuzetno ilustrativno i nadahnuto izlaganje naglasila potrebu korišćenja ICT-a i pristupa žena informacijama.
Johan Hommes, kancelarija OSCE-a u SCG je izneo pristup ove međunarodne organizacije u uspostavljanju institucionalnog okvira za osiguravanje rodne ravnopravnosti kroz projekte formiranja Odbora pri parlamentu Srbije i kancelarija pri opštinskim skupštinama u 15 gradova u Srbiji kao i kancelarije pri vladi Crne Gore.
Jan Hultgren, predsednik Ericsson-Beograd, u svom izlaganju je dao vezu između poslovnog uspeha kompanije i ostvarivanja jednakih mogućnosti u zapošljavanju, daljem usavršavanju i balansiranom uključivanju u rukovodeće strukture.
Dr Zorica Uzelac, Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad, diskutovala je potrebu upravljanja znanjima čime se brišu sva ograničenja u pogledu polne strukture i stvara čvrsta osnova za jednake mogućnosti.
Ljiljana Đordević, Telekom Srbija, iznela je planova Telekoma u izgradnji infrastrukture Informacionog društva.
Divna Vučković, potpredsednica NGO «Jednake mogućnosti», dala je pregled projekata Udruženja sa posebnim naglaskom na Centar za trening trenera formiran od avgusta 2003. i kurs «Uvod u korišćenje računara» koji su do sada završile preko 100 učiteljica iz najudaljenijih krajeva Srbije i vaspitači i štićenici doma za nezbrinutu decu.
Nada Kovačević, NGO Centar za podršku demokratskim inicijativama, govorila je o ulozi medija u promociji Informacionog društva i rodne ravnopravnosti, stavranju osnova da žene ponesu procese razvoja demokratije i pojačaju svoje učešće u politici uz stvaranje imidža žene političara, a ne da budu tretirane kao objekat za ulepšavanje političkih stranica.
Ljiljana Berat, Cisco Systems, je kao uspešna žena u svetu ICT-a sa svojom koleginicom Valentinom Milenković podelila svoja iskustva i pristup Cisca u podržavanju rodne ravnopravnosti.
Dijana Gligorijević, Telegroup a.d., kao uspešni menadžer privatne kompanije iz oblasti ICT-a je govorila o problemima sa kojima se žene menadžeri susreću i potrebi ulaganja velike energije da bi se održalo poverenje drugih menadžera, uglavnom muškaraca.
Dr Snežana Pantelić-Vujanović i Dr Snežana Pejčić-Tarle, sa grupom studenata Saobraćajnog fakulteta-Beograd predstavile su jedini regionalni univerzitetski Cyber centar i istraživanja koja su vođena u vezi sa chatovanjem.
Diskusija koja je pratila izlaganja panelista ukazala je na potrebu sagledavanja rodne ravnopravnosti kao nedeljivog procesa u daljem razvoju Informacionog društva. Preporuke sa ovog okruglog stola, date u prilogu ovog Izveštaja biće dostavljene svim relevantnim učesnicima u izgradnji Informacionog društva.
Okrugli sto je razmotrio i aktivnosti na praćenju implementacije preporuka koje obuhvataju:
- Održavanje okruglog stola u januaru 2004. u organizaciji kancelarije za rodnu ravnopravnost pri vladi Crne Gore na kome bi se diskutovali operacionalni planovi primene principa Deklaracije i Globalnog plana aktivnosti usvojenih na Svetskom Samitu o Informacionom društvu, koji će se održati u periodu od 8. do 12. decembra 2003.,
- Razmatranje održavanja regionalnog okruglog stola u aprilu 2004. radi približavanja stavova i smanjivanja jaza nerazumevanja koji je nastao nakon raspada bivše Jugoslavije kroz promociju ICT,
- Nastavak rada na treniranju trenera za korišćenje ICT tehnologija,
- Osposobljavanje menadžera da upravljaju znanjima bez rodne diskriminacije kroz ogranizovanje odgovarajućih kurseva i radionica,
- Uspostavljanje jače saradnje između različitih NGO koje se bave pitanjima korišćenja ICT za unapređenje života žena i njihovog osposobljavanja za učešće u demokratskim inicijativama i političkom životu zemlje,
- Stalno praćenje uloge medija u promociji Informacionog društva i rodne ravnopravnosti,
- Kreiranje ambijenta za istraživanja u oblasti Cyber centara na fakultetima i korišćenja ICT.
Okrugli sto je završio svoj rad u 16:30h.
O Okruglom stoluPoslednje dekade na ovim prostorima obeležene su teškom ekonomskom i političkom situacijom. Rat u okruženju rezultovao je u velikim „odlivom mozgova“ i dok su drugi gradili mi smo ostajali na margini. Navedene činjenice imaće i dublje odraze u procesu prevazilaženja digitalnog jaza (raskoraka između onih koji koriste nove tehnologije i onih koji nemaju mogućnosti za to) i pristupa informacijama u dolazećoj ekonomiji znanja. Ova situacija ima posebnu dimenziju kad su u pitanju žene, njihov pristup informacijama i njihovo učešće u novoj ekonomiji. Čak i tamo gde postoje mogućnosti nije neobično da ih žene ne koriste ili zbog njihovog sadržaja, ili zbog jezičke barijere. Kako osposobiti i ojačati žene i kako započeti proces osiguravanja rodne ravnopravnosti u novom društvenom poretku, zvanom Informaciono društvo, a baziranom na globalnim mrežama znanja? Širom sveta se ulaže napor da se pruže jednake mogućnosti za sve u pogledu pristupa informacijama i korišćenja info-komunikacionih tehnologija (ICT). Ova tema biće sadržaj rada Svetskog samita o Informacionom društvu-WSIS (World Summit on Information Society), koji se priprema pod stalnim nadzorom lično gosp. Koffi Annana, Generalnog sekretara Ujedinjenih nacija. U pogledu rodne ravnopravnosti očekuje se da će Svetski samit:
- dati globalnu platformu za ojačavanje i edukaciju svetske zajednice u pogledu rodne ravnopravnosti u Informacionom društvu,
- diskutovati načine za prevazilaženje problema u rodnoj ravnopravnosti,
- uključiti pitanja rodne ravnopravnosti u Deklaraciju i globalni Akcioni plan koji se usvajaju od strane najviših predstavnika država članica UN,
- generisati katalitički efekat za buduće akcije vezane za rodnu ravnopravnost.
Svetski samit će se održati u dve faze. Prva faza Samita biće održana u Ženevi, pod pokroviteljstvom švajcarske vlade u periodu od 10. do 12. decembra 2003., a druga u Tunisu od 16. do 18. novembra 2005.
Radi toga je Udruženje „Jednake mogućnosti“ u saradnji sa Ministarstvom za nauku i tehnologiju i WSIS Gender sekretarijatom organizuje Okrugli sto. Ciljevi održavanja ovog Okruglog stola su: osvetljavanje svih akcija za Samit, da lobira i promoviše integraciju rodne ravnopravnosti i ženskih prava u procesu pripreme i održavanja Samita i da skrene pažnju na rodnu ravnopravnost u izradi svih nacionalnih programa za izgradnju Informacionog društva i korišcenje ICT tehnologija i znanja. Pitanja kao što su:
- Šta je nacionalni program u razvoju Informacionog društva?
- Šta su socio-ekonomski aspekti Informacionog društva?
- Šta je infrastruktura Informacionog društva?
- Kako obezbediti jednake mogućnosti?
- Koja je uloga medija u promociji Informacionog društva i Samita?
biće diskutovana od panelista Okruglog stola.
Nacrt preporuka za vladu, UN i druge međunarodne organizacije, operatore, privatni sektor, nevladine organizacije i medije je pripremljen i biće diskutovan da bi bio usvojen.